Program - Oppgradering for fremtiden!

Nasjonal konferanse om universell utforming og oppgradering av boliger

 Mer informasjon om konferansen finner du her

Med forebehold om endringer i programmet

Program dag 1

USF Verftet, Georgernes verft 12, Bergen

Konferansier: Finn Tokvam, journalist, musiker og forfatter

09.00 Registrering og kaffe

09.30 Åpning av konferansen
v/Inger Vold Zapffe, assisterende administrerende direktørdirektør i Husbanken
statssekretær i kommunal- og moderniseringsdepartementet Per-Willy Amundsen
           
09.50 Mosaikk – gjenbruk av murbyen Skien
v/Laurie Vestøl, byplanlegger i Skien kommune


10.15 Pause med kaffe
   
10.30 Det svenske millionprogrammets oppgradering; fra levd liv til framtidens grønne, sosiale boliger
v/Ola Broms Wessel, Spridd Architekter

                   
11.00 Sanselig arkitektur med utgangspunkt i stedet 
v/Merete Lind Mikkelsen, arkitekt, København


11.30 Lunsj
   
12.30 Universell utforming i eksisterende bygninger, paradokser og løsninger
v/Erling Dokk Holm, urbanist og førsteamanuensis ved Høyskolen Kristiania


13.15 An Inclusive Experience of Living Labs
v/Jasmien Herssens, arkitekt phd, Universitetet i Hasselt, Belgia

            
13.45 Studentboliger i verneverdige bygg
v/Peter Sandrup, visekonsernsjef i Betonmast

           
14.15 Pause med kaffe, frukt og noe søtt
   
14.30 Oppgradering med et boligbyggelag-perspektiv
v/Jostein Hauge, teknisk sjef i BATE boligbyggelag

           
15.00 Tøyenløftet, kan man oppnå gentrifisering i passelige doser?
v/Ingar Brattbakk, samfunnsgeograf og byforsker ved Høgskolen i Oslo og Akershus


15.30 Norske konsertarenaer – tilgjengelighet i kultur-Norge
v/Berit Vordal, Prosjektleder i Norske konsertarrangører

           
16.00 Kulturhuset USF: Kulturen er viktigere enn huset
v/Ivar C. Vogt, kulturhussjef på USF Verftet

16.30  Urban utvikling for alle
v/Torstein Skauge, sivilarkitekt i Rambøll Norge

           
17.00 Pause

17.15 Omvisning på Georgenes verft
v/Torstein Skauge, sivilarkitekt i Rambøll Norge

18.00 Mottakelse og mingling i Sardinen USF Verftet

18.30 Tapasmiddag og musikk v/Kniv og Taffel Swingjazzorkester i Sardinen USF Verftet

Program dag 2

Scandic Ørnen og befaring, Lars Hillesgate 18, Bergen

Konferansier: May-Brit Nordås, seniorrådgiver i Husbanken

08.30 Registrering og kaffe

09.00

Åpning av konferansen, dag 2
v/Åse Kari Haugeto, leder i Deltasenteret, Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet


09.05 Tilgjengelighet i den svenske boligmassen
v/Ewa Samuelsson, Svensk offentlig utredning

             
09.35 Etterinstallering av heis, fra idé til ferdig prosjekt
v/Torbjørn Sørensen, prosjektleder i Larvik boligbyggelag

           
10.00 Pause med kaffe
   
10.15 Sandsli borettslag - helhetlig oppgradering av større borettslag
v/Harald Goksøyr, styreleder i Sandsli borettslag


10.45 SEOPP-hus: Oppgradering av et 60- og et 70-tallshus til dagens standard for nye hus
v/Karin Hagen, Ratio arkitekter as, Elisabeth Bjaanes, Mesterhus og Tom Roger Angelfoss, byggherre

                       
11.30 Husbankens økonomiske virkemidler for oppgradering
v/Mabel Johansen, regiondirektør i Husbanken vest

           
11.50 Lunsj og utsjekk fra hotellet
   
13.00

Befaring på Høgskolen i Bergen
v/sivilarkitekt Per Højgaard Nielsen, HLM arkitektur as

Befaring til Sandsli borettslag
v/styreleder Harald Goksøyr

16.00 Avreise med buss til Bergen sentrum og egen buss til Bergen lufthavn Flesland